Ako na to

Skôr ako začnete...

Pred začatím cvičenia vo fitnescentre je vhodné dať si skontrolovať svoj zdravotný stav. Individuálny tréningový plán by mal zohľadňovať zdravotný stav cvičenca. Je na mieste nechať si pre začiatok poradiť certifikovaným trénerom a rešpektovať rady ohľadom výberu vhodných cvikov, techniky cvičenia a správneho dýchania. Dôležité je stanoviť si reálne priority a ciele!

Časový harmonogram tréningu...

V rámci tréningu je dôležité telo rozohriať kvalitnou rozcvičkou. Tréning by mal pozostávať zo zahriatia v rozpätí cca 10 minút, samotného posilňovania (40 až 50 minút) a záverečného strečingu v trvaní 10 - 15 minút. Dĺžka tréningu úplného začiatočníka by mala byť cca 1 hodinu.

Ako často trénovať?

Získanie viditeľnej svalovej hmoty a vytrénovaného tela vyžaduje čas a veľa trpezlivosti. Začiatočník by mal trénovať zo začiatku 2-krát týždenne systémom celé telo. Neskôr, pri získaní a vybudovaní fyzickej kondície môže cvičenec pristúpiť k tréningom 3 až 5-krát týždenne, s precvičovaním 2 až 3 svalových partií v rámci jedného tréningu. Jedna svalová partia sa potom precvičuje 1-krát, maximálne 2-krát do týždňa s minimálne 48 hodinovou pauzou. Prioritne je nutné sa zamerať na správnu techniku cvičenia a správne dýchanie pri cvičení.

Najčastejšie chyby ...

Netrpezlivosť, nedostatočná výživa, prejedanie sa, zle načasovaná strava, napodobňovanie postupov profesionálov, zlá technika cvičenia na úkor vysokých váh, zlé dýchanie pri cvičení, nedostatočný odpočinok, precvičovanie stále toho istého, slabá rozcvička. Každý človek je iný, každý ma iné predpoklady a fungovanie organizmu. Kopírovanie cvičebných plánov alebo jedálnych lístkov môže oddialiť cieľ alebo dokonca ublížiť.